United Chemi-Con KTF251B684M43NLT00 Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • United Chemi-Con KTF251B684M43NLT00 Tape & Reel (TR)-thumb
Manufacturer
United Chemi-Con
Model Name
KTF251B684M43NLT00
Datasheet
Datasheet
Description
CAP CER 0.68UF 250V X7R 1812
packaging
Quantity
In stock: 687
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
800
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    United Chemi-Con
  • Series
    NTF
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Capacitance
    0.68 µF
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    250V
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Features
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Applications
    Automotive
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Size / Dimension
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max)
  • Thickness (Max)
    0.110" (2.80mm)