United Chemi-Con APXA160ARA151MJ80G
- Manufacturer
- United Chemi-Con
- Model Name
- APXA160ARA151MJ80G
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
- packaging
- Quantity
In stock: 1729
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
United Chemi-Con
- Series
NPCAP™-PXA
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Type
Polymer
- Capacitance
150 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
16 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm
- Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Ratings
- Applications
General Purpose
- Ripple Current @ High Frequency
3.43 A @ 100 kHz
- Lead Spacing
- Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
- Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)