TT Electronics/Welwyn PCF0603-12-13K7BT1
- Manufacturer
- TT Electronics/Welwyn
- Model Name
- PCF0603-12-13K7BT1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0603
- Quantity
In stock: 7000
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1000
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
TT Electronics/Welwyn
- Series
PCF - Precision
- Package
Tape & Reel (TR)
- Product Status
Discontinued at Digi-Key
- Resistance
13.7 kOhms
- Tolerance
±0.1%
- Power (Watts)
0.063W, 1/16W
- Composition
Metal Film
- Features
- Temperature Coefficient
±10ppm/°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Package / Case
0603 (1608 Metric)
- Supplier Device Package
0603
- Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)