TT Electronics/BI 90PR100LFTB
- Manufacturer
- TT Electronics/BI
- Model Name
- 90PR100LFTB
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- TRIMMER 100OHM 0.75W PC PIN SIDE
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
TT Electronics/BI
- Series
90
- Package
Tube
- Product Status
Active
- Resistance
100 Ohms
- Power (Watts)
0.75W, 3/4W
- Tolerance
±10%
- Temperature Coefficient
±100ppm/°C
- Number of Turns
20
- Adjustment Type
Side Adjustment
- Resistive Material
Cermet
- Mounting Type
Through Hole
- Termination Style
PC Pins
- Size / Dimension
Rectangular - 0.810" x 0.190" Face (20.57mm x 4.83mm)