TT Electronics/BI 36KR20KLF
- Manufacturer
- TT Electronics/BI
- Model Name
- 36KR20KLF
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- TRIMMER 20K OHM 0.3W PC PIN SIDE
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
- Mfr
TT Electronics/BI
- Series
36
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Resistance
20 kOhms
- Power (Watts)
0.3W, 3/10W
- Tolerance
±20%
- Temperature Coefficient
±250ppm/°C
- Number of Turns
1
- Adjustment Type
Side Adjustment
- Resistive Material
Cermet
- Mounting Type
Through Hole
- Termination Style
PC Pins
- Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.244" Face (6.80mm x 6.20mm)