Trigon Components CCD-210B102KK72
- Manufacturer
- Trigon Components
- Model Name
- CCD-210B102KK72
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP CER 1000PF 250V Y5P RADIAL
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Trigon Components
- Series
CCD
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Capacitance
1000 pF
- Tolerance
±10%
- Voltage - Rated
250VAC
- Temperature Coefficient
Y5P (B)
- Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
- Features
- Ratings
X1, Y2
- Applications
Safety
- Failure Rate
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Radial, Disc
- Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
- Thickness (Max)
- Lead Spacing
0.295" (7.50mm)