TE Connectivity Raychem Cable Protection VERSAFIT-1/4-0-1.5IN-SM
Image shown is a representation only.
  • TE Connectivity Raychem Cable Protection VERSAFIT-1/4-0-1.5IN-SM-thumb
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model Name
VERSAFIT-1-4-0-1-5IN-SM
Datasheet
Datasheet
Description
HEAT SHRINK TUBING
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
  • Series
    Versafit
  • Package
    Bulk
  • Product Status
    Active
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Length
    0.125' (38.10mm, 1.50")
  • Inner Diameter - Supplied
    0.280" (7.11mm)
  • Inner Diameter - Recovered
    0.125" (3.18mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.025" (0.64mm)
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Features
    Flame Retardant
  • Color
    Black
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature
    70°C
  • Storage/Refrigeration Temperature
    65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)