TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRT-240A25
- Manufacturer
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Model Name
- SSRT-240A25
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- SSR RELAY SPST-NO 25A 24-280V
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 50
Product Attributes
- Mfr
- Series
SSRT
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Mounting Type
Chassis Mount
- Circuit
SPST-NO (1 Form A)
- Output Type
AC, Zero Cross
- Voltage - Input
90 ~ 280VAC
- Voltage - Load
24 V ~ 280 V
- Load Current
25 A