TE Connectivity Passive Product 27PSA473MLA43N
- Manufacturer
- TE Connectivity Passive Product
- Model Name
- 27PSA473MLA43N
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- POT 47K OHM 0.4W CARBON LINEAR
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 500
Product Attributes
- Mfr
- Series
23, Citec
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Resistance (Ohms)
47k
- Tolerance
±20%
- Power (Watts)
0.4W
- Built in Switch
None
- Number of Turns
1
- Features
- Taper
Linear
- Number of Gangs
2
- Adjustment Type
Side Adjustment
- Temperature Coefficient
5%
- Rotation
300°
- Resistive Material
Carbon
- Termination Style
PC Pins
- Actuator Type
Round
- Actuator Length
1.693" (43.00mm)
- Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
- Bushing Thread
M10
- Mounting Type
Panel Mount
- Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.803" Face (25.20mm x 20.40mm)