TE Connectivity Passive Product 23ESA104MPE22N
- Manufacturer
- TE Connectivity Passive Product
- Model Name
- 23ESA104MPE22N
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- POT 100K OHM 0.4W CARBON LINEAR
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
- Series
23, Citec
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Resistance (Ohms)
100k
- Tolerance
±20%
- Power (Watts)
0.4W
- Built in Switch
None
- Number of Turns
1
- Features
- Taper
Linear
- Number of Gangs
- Adjustment Type
User Defined
- Temperature Coefficient
5%
- Rotation
300°
- Resistive Material
Carbon
- Termination Style
Solder Lug
- Actuator Type
Round
- Actuator Length
0.866" (22.00mm)
- Actuator Diameter
0.157" (3.99mm)
- Bushing Thread
M7
- Mounting Type
Panel Mount
- Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)