TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 55FB1514-24-7L-0CS2882
- Manufacturer
- TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
- Model Name
- 55FB1514-24-7L-0CS2882
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- HOOK-UP DL STRND 24AWG BLACK
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
- Series
Electroloss
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Cable Type
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
- Wire Gauge
24 AWG
- Conductor Strand
19/36
- Conductor Material
Copper, Silver Coated
- Jacket (Insulation) Material
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- Jacket (Insulation) Diameter
0.077" (1.96mm)
- Jacket (Insulation) Thickness
0.008" (0.20mm)
- Length
- Voltage
600V
- Operating Temperature
150°C