TDK-Lambda Americas Inc Z60-10-IS420-U
- Manufacturer
- TDK-Lambda Americas Inc
- Model Name
- Z60-10-IS420-U
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
TDK-Lambda Americas Inc
- Series
Z+
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Type
Bench (AC to DC)
- Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
- Voltage - Output
0 ~ 60VDC
- Current - Output
0 ~ 10A
- Display Type
Digital
- Number of Characters
4 (2)
- Number of Outputs
1
- Size / Dimension
13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
- Features
Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
- Power (Watts)
600W
- Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.5% + 1 count
- Voltage Regulation - Line
2mV + 0.01%
- Voltage Regulation - Load
2mV + 0.01%
- Current Regulation - Line
2mA + 0.01%
- Current Regulation - Load
5mA + 0.01%
- Ripple
6.25mV