Taiyo Yuden LSDPD4040WKT1R0MML Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • Taiyo Yuden LSDPD4040WKT1R0MML Tape & Reel (TR)-thumb
Manufacturer
Taiyo Yuden
Model Name
LSDPD4040WKT1R0MML
Datasheet
Datasheet
Description
FIXED INDUCTOR 1UH SMD MCOIL
packaging
Quantity
In stock: 700
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
700
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Taiyo Yuden
  • Series
    MCOIL™, LSDP
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Type
    Wirewound
  • Material - Core
    Metal
  • Inductance
    1 µH
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    6.2 A
  • Current - Saturation (Isat)
    7A
  • Shielding
    Unshielded
  • DC Resistance (DCR)
    18mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Ratings
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test
    1 MHz
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1616 (4040 Metric)
  • Supplier Device Package
    1616
  • Size / Dimension
    0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.079" (2.00mm)