Taiyo Yuden LAXHG6060YEL4R7MMR Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • Taiyo Yuden LAXHG6060YEL4R7MMR Tape & Reel (TR)-thumb
Manufacturer
Taiyo Yuden
Model Name
LAXHG6060YEL4R7MMR
Datasheet
Datasheet
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 4.7UH SMD
packaging
Quantity
In stock: 2998
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1500
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Taiyo Yuden
  • Series
    LAXH
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Type
    Wirewound
  • Material - Core
    Ferrite
  • Inductance
    4.7 µH
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    3.6 A
  • Current - Saturation (Isat)
    6A
  • Shielding
    Unshielded
  • DC Resistance (DCR)
    36mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
    22MHz
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C
  • Inductance Frequency - Test
    100 kHz
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2424 (6060 Metric)
  • Supplier Device Package
    2424
  • Size / Dimension
    0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.177" (4.50mm)