Taiwan Semiconductor Corporation TSM60NB1R4CP
Image shown is a representation only.
  • Taiwan Semiconductor Corporation TSM60NB1R4CP-thumb
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model Name
TSM60NB1R4CP
Datasheet
Datasheet
Description
600V, 3A, SINGLE N-CHANNEL POWER
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
5000
Product Attributes
  • Mfr
  • Series
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • FET Type
    N-Channel
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
    10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.4Ohm @ 900mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    7.12 nC @ 10 V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    257.3 pF @ 100 V
  • FET Feature
  • Power Dissipation (Max)
    28.4W (Tc)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)