Taiwan Semiconductor Corporation MBRS25150CT
- Manufacturer
- Taiwan Semiconductor Corporation
- Model Name
- MBRS25150CT
- Description
- 25A, 150V, SCHOTTKY RECTIFIER
Tape & Reel (TR)
- Standard packaging:
- 1600
Product Attributes
- Mfr
- Series
- Package
Tape & Reel (TR)
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
25A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.02 V @ 25 A
- Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 150 V
- Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C