STMicroelectronics STPS3L60UFN Tape & Reel (TR)
- Manufacturer
- STMicroelectronics
- Model Name
- STPS3L60UFN
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMBFLAT
- packaging
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
STMicroelectronics
- Series
ECOPACK®2
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Obsolete
- Technology
Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
- Current - Average Rectified (Io)
3A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A
- Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Current - Reverse Leakage @ Vr
150 mA @ 60 V
- Capacitance @ Vr, F
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
- Supplier Device Package
SMBflat Notch
- Operating Temperature - Junction
150°C