Stackpole Electronics Inc SM2615FTR931
Image shown is a representation only.
  • Stackpole Electronics Inc SM2615FTR931-thumb
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Model Name
SM2615FTR931
Datasheet
Datasheet
Description
RES 0.931 OHM 1% 1W 2615
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    Stackpole Electronics Inc
  • Series
    SM
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Obsolete
  • Resistance
    931 mOhms
  • Tolerance
    ±1%
  • Power (Watts)
    1W
  • Composition
    Wirewound
  • Features
    Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 275°C
  • Package / Case
    2615 J-Lead
  • Supplier Device Package
    2615
  • Size / Dimension
    0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.155" (3.94mm)