Stackpole Electronics Inc RPC0805JT330K
Image shown is a representation only.
  • Stackpole Electronics Inc RPC0805JT330K-thumb
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Model Name
RPC0805JT330K
Datasheet
Datasheet
Description
RES 330K OHM 5% 1/4W 0805
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
5000
Product Attributes
  • Mfr
    Stackpole Electronics Inc
  • Series
    RPC
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Resistance
    330 kOhms
  • Tolerance
    ±5%
  • Power (Watts)
    0.25W, 1/4W
  • Composition
    Thick Film
  • Features
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 155°C
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Size / Dimension
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.024" (0.60mm)