Stackpole Electronics Inc CML1206C0G101JT50V Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • Stackpole Electronics Inc CML1206C0G101JT50V Tape & Reel (TR)-thumb
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Model Name
CML1206C0G101JT50V
Datasheet
Datasheet
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 1206
packaging
Quantity
In stock: 9024
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
4000
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Stackpole Electronics Inc
  • Series
    CML_C0G
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Capacitance
    100 pF
  • Tolerance
    ±5%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Temperature Coefficient
    C0G, NP0
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Features
  • Ratings
  • Applications
    General Purpose
  • Failure Rate
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max)
  • Thickness (Max)
    0.030" (0.75mm)