Sensata-Crydom F1827D1200
- Manufacturer
- Sensata-Crydom
- Model Name
- F1827D1200
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE GEN PURP 1.2KV 25A MODULE
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Sensata-Crydom
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Technology
Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
- Current - Average Rectified (Io)
25A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 75 A
- Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)