Sensata-Crydom F1827CCD1400
- Manufacturer
- Sensata-Crydom
- Model Name
- F1827CCD1400
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE MODULE 1.4KV 25A
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Sensata-Crydom
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
- Technology
Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1400 V
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
25A (DC)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 75 A
- Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C