Sensata-Crydom CTA16-1200BPT
- Manufacturer
- Sensata-Crydom
- Model Name
- CTA16-1200BPT
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- TRIAC 1.2KV 16A TO220AB
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Sensata-Crydom
- Series
- Package
Tube
- Product Status
Obsolete
- Triac Type
Standard
- Voltage - Off State
1.2 kV
- Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
- Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
- Configuration
Single
- Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)