Semtech Corporation XM1203FC868XE1
- Manufacturer
- Semtech Corporation
- Model Name
- XM1203FC868XE1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RF TXRX MODULE ISM < 1GHZ RP-SMA
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Semtech Corporation
- Series
- Package
Box
- Product Status
Obsolete
- Digi-Key Programmable
Not Verified
- RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
- Protocol
- Modulation
FSK
- Frequency
868MHz
- Data Rate
152.3kbps
- Power - Output
15dBm
- Sensitivity
-114dBm
- Serial Interfaces
SPI
- Antenna Type
Antenna Not Included, RP-SMA
- Utilized IC / Part
XE1203F
- Memory Size
- Voltage - Supply
2.4V ~ 3.6V
- Current - Receiving
14mA
- Current - Transmitting
65mA
- Mounting Type
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C