Semtech Corporation SCFS8000
- Manufacturer
- Semtech Corporation
- Model Name
- SCFS8000
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE GEN PURP 8KV 500MA AXIAL
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Semtech Corporation
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Discontinued at Digi-Key
- Technology
Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
8000 V
- Current - Average Rectified (Io)
500mA
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
16.2 V @ 3 A
- Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Reverse Recovery Time (trr)
150 ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 8000 V
- Capacitance @ Vr, F
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Axial
- Supplier Device Package
- Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C