Semtech Corporation 2AX273K1
- Manufacturer
- Semtech Corporation
- Model Name
- 2AX273K1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP CER 0.027UF 1KV X7R NONSTND
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Semtech Corporation
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Capacitance
0.027 µF
- Tolerance
±10%
- Voltage - Rated
1000V (1kV)
- Temperature Coefficient
X7R
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Features
High Voltage
- Ratings
- Applications
General Purpose
- Mounting Type
Surface Mount, MLCC
- Package / Case
Nonstandard SMD
- Size / Dimension
0.272" L x 0.252" W (6.90mm x 6.40mm)
- Height - Seated (Max)
- Thickness (Max)
0.252" (6.40mm)