Samtec Inc. MTLW-114-22-G-S-240
- Manufacturer
- Samtec Inc.
- Model Name
- MTLW-114-22-G-S-240
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Samtec Inc.
- Series
Flex Stack, MTLW
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Connector Type
Header
- Contact Type
Male Pin
- Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
- Number of Positions
14
- Number of Rows
1
- Row Spacing - Mating
- Number of Positions Loaded
All
- Style
Board to Board or Cable
- Shrouding
Unshrouded
- Mounting Type
Through Hole
- Termination
Solder
- Fastening Type
Push-Pull
- Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
- Contact Length - Post
0.330" (8.38mm)
- Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
- Insulation Height
0.060" (1.52mm)
- Contact Shape
Square
- Contact Finish - Mating
Gold
- Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
- Contact Finish - Post
Gold
- Contact Material
Phosphor Bronze
- Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Features
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
UL94 V-0
- Insulation Color
Black
- Current Rating (Amps)
5.2A per Contact