Samtec Inc. MTLW-110-07-G-D-044
- Manufacturer
- Samtec Inc.
- Model Name
- MTLW-110-07-G-D-044
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Samtec Inc.
- Series
Flex Stack, MTLW
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Connector Type
Header
- Contact Type
Male Pin
- Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
- Number of Positions
20
- Number of Rows
2
- Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
- Number of Positions Loaded
All
- Style
Board to Board or Cable
- Shrouding
Unshrouded
- Mounting Type
Through Hole
- Termination
Solder
- Fastening Type
Push-Pull
- Contact Length - Mating
0.044" (1.12mm)
- Contact Length - Post
0.326" (8.28mm)
- Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
- Insulation Height
0.060" (1.52mm)
- Contact Shape
Square
- Contact Finish - Mating
Gold
- Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
- Contact Finish - Post
Gold
- Contact Material
Phosphor Bronze
- Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Features
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
UL94 V-0
- Insulation Color
Black
- Current Rating (Amps)
5.2A per Contact