Samsung Electro-Mechanics RC1005F304CS
- Manufacturer
- Samsung Electro-Mechanics
- Model Name
- RC1005F304CS
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RES SMD 300K OHM 1% 1/16W 0402
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Samsung Electro-Mechanics
- Series
RC
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Resistance
300 kOhms
- Tolerance
±1%
- Power (Watts)
0.063W, 1/16W
- Composition
Thick Film
- Features
Moisture Resistant
- Temperature Coefficient
±100ppm/°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
- Package / Case
0402 (1005 Metric)
- Supplier Device Package
0402
- Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)