Samsung Electro-Mechanics RC0402J5R1CS
- Manufacturer
- Samsung Electro-Mechanics
- Model Name
- RC0402J5R1CS
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RES SMD 5.1 OHM 5% 1/32W 01005
- packaging
- Quantity
In stock: 22
Cut Tape (CT)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Samsung Electro-Mechanics
- Series
RC
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Resistance
5.1 Ohms
- Tolerance
±5%
- Power (Watts)
0.03W, 1/32W
- Composition
Thick Film
- Features
Moisture Resistant
- Temperature Coefficient
±300ppm/°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Package / Case
01005 (0402 Metric)
- Supplier Device Package
01005
- Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
- Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)