Samsung Electro-Mechanics CIH05T3N6SNC
Image shown is a representation only.
  • Samsung Electro-Mechanics CIH05T3N6SNC-thumb
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Model Name
CIH05T3N6SNC
Datasheet
Datasheet
Description
FIXED IND 3.6NH 300MA 190MOHM SM
Quantity
In stock: 6
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Samsung Electro-Mechanics
  • Series
    CIH05T
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Obsolete
  • Type
    Multilayer
  • Material - Core
  • Inductance
    3.6 nH
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • Current Rating (Amps)
    300 mA
  • Current - Saturation (Isat)
  • Shielding
    Unshielded
  • DC Resistance (DCR)
    190mOhm Max
  • Q @ Freq
    8 @ 100MHz
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Ratings
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test
    100 MHz
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)