Samsung Electro-Mechanics CIGT252008LHR47MNE Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • Samsung Electro-Mechanics CIGT252008LHR47MNE Tape & Reel (TR)-thumb
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Model Name
CIGT252008LHR47MNE
Datasheet
Datasheet
Description
FIXED IND 470NH 4.2A 29MOHM SMD
packaging
Quantity
In stock: 27602
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
3000
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Samsung Electro-Mechanics
  • Series
    CIGT
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Type
    Thin Film
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Inductance
    470 nH
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    4.2 A
  • Current - Saturation (Isat)
    5.5A
  • Shielding
    Unshielded
  • DC Resistance (DCR)
    29mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Ratings
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test
    1 MHz
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Supplier Device Package
    1008 (2520 Metric)
  • Size / Dimension
    0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.031" (0.80mm)