Rohm Semiconductor SIM-012SBT97
- Manufacturer
- Rohm Semiconductor
- Model Name
- SIM-012SBT97
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- EMITTER IR 950NM 40MA SMD
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Rohm Semiconductor
- Series
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Obsolete
- Type
Infrared (IR)
- Current - DC Forward (If) (Max)
40mA
- Radiant Intensity (Ie) Min @ If
0.9mW/sr @ 20mA
- Wavelength
950nm
- Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
- Viewing Angle
24°
- Orientation
Side View
- Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (TA)