Rohm Semiconductor MCH185FN472ZK
- Manufacturer
- Rohm Semiconductor
- Model Name
- MCH185FN472ZK
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP CER 4700PF 50V Y5V 0603
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Rohm Semiconductor
- Series
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
- Product Status
Obsolete
- Capacitance
4700 pF
- Tolerance
-20%, +80%
- Voltage - Rated
50V
- Temperature Coefficient
Y5V (F)
- Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
- Features
- Ratings
- Applications
General Purpose
- Mounting Type
Surface Mount, MLCC
- Package / Case
0603 (1608 Metric)
- Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Height - Seated (Max)
- Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)