RF Solutions KAPPA-M868-SO
- Manufacturer
- RF Solutions
- Model Name
- KAPPA-M868-SO
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RF TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
RF Solutions
- Series
KAPPA
- Package
Tray
- Product Status
Obsolete
- Digi-Key Programmable
Not Verified
- RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
- Protocol
- Modulation
- Frequency
868MHz
- Data Rate
56kbps
- Power - Output
13dBm
- Sensitivity
-121dBm (Max)
- Serial Interfaces
UART, USB
- Antenna Type
Antenna Not Included
- Utilized IC / Part
- Memory Size
- Voltage - Supply
2.4V ~ 3.6V
- Current - Receiving
20mA
- Current - Transmitting
28mA
- Mounting Type
Surface Mount
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C