Renesas Electronics America Inc NP16N06QLK-E1-AY
- Manufacturer
- Renesas Electronics America Inc
- Model Name
- NP16N06QLK-E1-AY
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- POWER TRANSISTOR AUTOMOTIVE MOS
- packaging
- Quantity
In stock: 4546
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
- Series
Automotive, AEC-Q101
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Technology
MOSFET (Metal Oxide)
- Configuration
2 N-Channel (Dual)
- FET Feature
- Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
16A (Tc)
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 8A, 10V
- Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17nC @ 10V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
750pF @ 25V
- Power - Max
1W (Ta), 25W (Tc)
- Operating Temperature
175°C