Recom Power RPMB3.3-2.0 Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • Recom Power RPMB3.3-2.0 Tape & Reel (TR)-thumb
Manufacturer
Recom Power
Model Name
RPMB3-3-2-0
Datasheet
Datasheet
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
packaging
Quantity
In stock: 527
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
500
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Recom Power
  • Series
    INNOLINE RPMB-2.0
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Features
    Adjustable Output, Remote Sense
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 100°C (With Derating)
  • Efficiency
    84%
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    25-BLGA Module
  • Size / Dimension
    0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm)