Pulse Electronics LP56-200B16
- Manufacturer
- Pulse Electronics
- Model Name
- LP56-200B16
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Pulse Electronics
- Series
Low Profile Plug-In
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Type
Semi-Toroidal
- Voltage - Primary
- Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 28V, Series 56V
- Current - Output (Max)
Parallel 400mA, Series 200mA
- Primary Winding(s)
Dual
- Secondary Winding(s)
Dual
- Center Tap
No
- Power - Max
12VA
- Mounting Type
Through Hole
- Termination Style
PC Pin
- Size / Dimension
63.50mm L x 50.80mm W
- Height - Seated (Max)
27.05mm