Pulse Electronics DST4-48B30
- Manufacturer
- Pulse Electronics
- Model Name
- DST4-48B30
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Pulse Electronics
- Series
Split Bobbin Plug-In
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Type
Laminated Core
- Voltage - Primary
115V, 230V
- Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
- Current - Output (Max)
Parallel 250mA, Series 125mA
- Primary Winding(s)
Dual
- Secondary Winding(s)
Dual
- Center Tap
No
- Power - Max
6VA
- Mounting Type
Through Hole
- Termination Style
PC Pin
- Size / Dimension
41.40mm L x 33.27mm W
- Height - Seated (Max)
33.27mm