PN Junction Semiconductor P3M12017K4
- Manufacturer
- PN Junction Semiconductor
- Model Name
- P3M12017K4
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- SICFET N-CH 1200V 151A TO-247-4
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
PN Junction Semiconductor
- Series
P3M
- Package
Tube
- Product Status
Active
- FET Type
N-Channel
- Technology
SiCFET (Silicon Carbide)
- Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
151A
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 75A, 15V
- Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 75mA (Typ)
- Vgs (Max)
+25V, -10V
- FET Feature
- Power Dissipation (Max)
789W
- Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)