Passive Plus 0402N4R7BW201 Tape & Reel (TR)
- Manufacturer
- Passive Plus
- Model Name
- 0402N4R7BW201
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- .040 X.020 4.7 PF .1PF 200 VOLTS
- packaging
- Quantity
In stock: 500
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 500
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Passive Plus
- Series
0402N
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Capacitance
4.7 pF
- Tolerance
±0.1pF
- Voltage - Rated
200V
- Temperature Coefficient
C0G, NP0
- Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
- Features
High Q, Low Loss, Low ESL
- Ratings
- Applications
RF, Microwave, High Frequency
- Failure Rate
- Mounting Type
Surface Mount, MLCC
- Package / Case
0402 (1005 Metric)
- Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- Height - Seated (Max)
- Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)