Panasonic Electric Works TXD2-L-H-12V
- Manufacturer
- Panasonic Electric Works
- Model Name
- TXD2-L-H-12V
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Panasonic Electric Works
- Series
TX-D
- Package
Tube
- Product Status
Obsolete
- Mounting Type
Through Hole
- Coil Voltage
12VDC
- Contact Form
DPDT (2 Form C)
- Contact Rating (Current)
2 A
- Switching Voltage
220VDC - Max
- Coil Current
12.5 mA
- Coil Type
Latching, Single Coil
- Features
- Termination Style
PC Pin
- Seal Rating
Sealed - Fully
- Coil Insulation
- Must Operate Voltage
9 VDC
- Must Release Voltage
- Operate Time
4 ms
- Release Time
4 ms
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
- Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
- Relay Type
General Purpose
- Coil Resistance
960 Ohms