Panasonic Electric Works TX2SS-L-24V-Z
- Manufacturer
- Panasonic Electric Works
- Model Name
- TX2SS-L-24V-Z
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 500
Product Attributes
- Mfr
Panasonic Electric Works
- Series
TX
- Package
Tape & Reel (TR)
- Product Status
Active
- Mounting Type
Surface Mount
- Coil Voltage
24VDC
- Contact Form
DPDT (2 Form C)
- Contact Rating (Current)
2 A
- Switching Voltage
220VDC - Max
- Coil Current
4.2 mA
- Coil Type
Latching, Single Coil
- Features
- Termination Style
Gull Wing
- Seal Rating
Sealed - Fully
- Coil Insulation
- Must Operate Voltage
18 VDC
- Must Release Voltage
- Operate Time
4 ms
- Release Time
4 ms
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
- Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
- Relay Type
Telecom
- Coil Resistance
5.76 kOhms