P-DUKE Technology, Inc. TED65US12C-P
- Manufacturer
- P-DUKE Technology, Inc.
- Model Name
- TED65US12C-P
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- AC/DC CONVERTER 12V 65W
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
P-DUKE Technology, Inc.
- Series
TAD65-P (65W)
- Package
Box
- Product Status
Active
- Type
Enclosed
- Number of Outputs
1
- Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1
12V
- Voltage - Output 2
- Voltage - Output 3
- Voltage - Output 4
- Voltage - Output 5
- Voltage - Output 6
- Current - Output 1
5.42 A
- Power (Watts)
65W
- Applications
ITE (Commercial)
- Voltage - Isolation
3 kV
- Efficiency
92.5%
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
- Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
- Mounting Type
Chassis Mount
- Size / Dimension
5.53" L x 2.38" W x 1.31" H (140.5mm x 60.5mm x 33.3mm)