On Shore Technology Inc. OSTRAHS40002900
- Manufacturer
- On Shore Technology Inc.
- Model Name
- OSTRAHS40002900
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- 2 POS SMT TYPE 4MM LED CONN
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
On Shore Technology Inc.
- Series
OSTRAHS
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Style
Board to Cable/Wire
- Connector Type
Receptacle, Poke-In Wire
- Number of Positions
2
- Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
- Termination
Solder
- Pitch
0.157" (4.00mm)
- Fastening Type
- Features
- Housing Color
Black
- Wire Gauge
18-24 AWG
- Contact Material
- Contact Finish
- Housing Material
- Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
- Voltage Rating
500V
- Current Rating (Amps)
6A