Omron Automation and Safety XW2D-40G6
- Manufacturer
- Omron Automation and Safety
- Model Name
- XW2D-40G6
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CONN SCREW TERMINAL 40POS
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Omron Automation and Safety
- Series
XW2D
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Process Side Connection
Terminal Blocks - Screw Connection
- Control Side Connection
Rectangular, Male
- Control Side Cable Retainer
Latches
- Positions / Poles
40
- Features
- Voltage - Rated
125VAC, 24VDC
- Current Rating (Per Contact)
1 A
- Operating Temperature
0°C ~ 55°C
- Length
5.866" (149.00mm)
- Width
1.575" (40.00mm)