Omron Automation and Safety MJN1CAC24
- Manufacturer
- Omron Automation and Safety
- Model Name
- MJN1CAC24
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- G.P. RELAY
- Quantity
In stock: 2
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Omron Automation and Safety
- Series
MJN
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Mounting Type
Socketable
- Coil Voltage
24VAC
- Contact Form
SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current)
10 A
- Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
- Coil Current
71 mA
- Coil Type
Non Latching
- Features
- Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- Seal Rating
- Coil Insulation
- Must Operate Voltage
20.4 VAC
- Must Release Voltage
- Operate Time
20 ms
- Release Time
10 ms
- Operating Temperature
-45°C ~ 60°C
- Contact Material
Silver Alloy
- Relay Type
General Purpose
- Coil Resistance
75 Ohms