Omron Automation and Safety M16-AG-24D
- Manufacturer
- Omron Automation and Safety
- Model Name
- M16-AG-24D
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- PILOT LIGHT 24V LED SQUARE GREEN
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Omron Automation and Safety
- Series
M16
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Type
LED
- Lamp Color
Green
- Lens Color
Green
- Lens Transparency
Diffused
- Ratings
AC/DC
- Voltage
24V
- Current
8mA
- Panel Cutout Shape
Round
- Panel Cutout Dimensions
0.63" (16.00mm)
- Lens Size
15.10mm
- Lens Style
Square with Flat Top
- Millicandela Rating
- Wavelength - Peak
- Viewing Angle
- Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)