NXP USA Inc. BUK724R5-30C118
- Manufacturer
- NXP USA Inc.
- Model Name
- BUK724R5-30C118
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- N-CHANNEL POWER MOSFET
- Quantity
In stock: 8878
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
NXP USA Inc.
- Series
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- FET Type
N-Channel
- Technology
MOSFET (Metal Oxide)
- Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
75A (Tc)
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 25A, 10V
- Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62 nC @ 10 V
- Vgs (Max)
±20V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3760 pF @ 25 V
- FET Feature
- Power Dissipation (Max)
157W (Tc)
- Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)