NTE Electronics, Inc MSC125V1500
Image shown is a representation only.
  • NTE Electronics, Inc MSC125V1500-thumb
Manufacturer
NTE Electronics, Inc
Model Name
MSC125V1500
Datasheet
Datasheet
Description
CAP ALUM 1500UF 125V RADIAL
Quantity
In stock: 12
Box
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    NTE Electronics, Inc
  • Series
    MSC
  • Package
    Box
  • Product Status
    Active
  • Capacitance
    1500 µF
  • Tolerance
  • Voltage - Rated
    125 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • Lifetime @ Temp.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 65°C
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Ratings
  • Applications
    Motor Start
  • Lead Spacing
    0.880" (22.35mm)
  • Size / Dimension
    2.060" Dia (52.32mm)
  • Height - Seated (Max)
    4.380" (111.25mm)